PLUOŠTŲ RŪŠYS IR JŲ KLASIFIKACIJA
PLUOŠTAI
NATŪRALŪS
CHEMINIAI
MINERALINIAI
 
AUGALINĖS
KILMĖS
GYVULINĖS
KILMĖS
CELIULIOZINIAI
IR BALTYMINIAI
SINTETINIAI
 
ASBESTAS
MEDVILNĖ
LINAS
KANAPĖS
DŽIUTAS
KENAFAS
SIZALIS
NATŪRALUS
ŠILKAS
VILNA
VISKOZĖ
TRIACE-
TATAS
ACETA-
TAS
KAPRONAS
LAVSANAS
NITRONAS
mic

Mineraliniai pluoštai - pluoštai, pagaminti iš gamtinių mineralų. Dirbtinis mineralinis pluoštas gaminamas iš sintetinių medžiagų: stiklo, keramikos pluošto ir akmens (akmens vata). Pramonėje mineraliniai pluoštai naudojami šilumos ir garso izoliacijai, filtrų gaminimui.

mic

Pluoštai yra ploni, lankstūs ir stiprūs plaukeliai, kurių ilgis daug kartų ilgesnis už skerspjūvį. Pluoštai, iš kurių gaminami siūlai ir kiti gaminiai, vadinami tekstiliniais pluoštais.

Pagal kilmę pluoštai skirstomi į natūralius ir cheminius.

mic

Natūralūs pluoštai randami gamtoje. Pagal kilmę jie skirstomi į mineralinius, augalinius ir gyvulinius.

mic

Cheminiai pluoštai skirstomi į dirbtinius (celiuliozinius ir baltyminius) ir sintetinius.

mic

Augalinės kilmės pluoštai sudaryti iš pailgintų augalinių ląstelių, kurių pagrindas yra celiuliozė. Geriausiai žinomiems augaliniams pluoštams priskiriami medvilnės ir linų pluoštai. Pirmasis natūralus pluoštas buvo medžių požievinis sluoksnis, vadinamas karna. Siūlams sukti bei verpti geriausiai tiko liepinis, karklinis ir eglinis pluoštai.

mic

Gyvulinės kilmės pluoštui, kurio pagrindas yra keratinas, priskiriami įvairių rūšių gyvūnų plaukai, vilna ir verplus pluoštas, kuris susidaro iš tam tikrų vikšrų šilko liaukų išskirtų sekrecijų (natūralaus šilko).

mic

Dirbtiniai pluoštai gaunami perdirbant gamtinius polimerus, daugiausiai celiuliozę, todėl dirbtinis pluoštas dar vadinamas celiulioziniu.

mic

Sintetiniai pluoštai gaminami iš sintetinių polimerų, gaunamų perdirbant naftą, dujas ir anglis. Pačias svarbiausias sintetinio pluošto rūšis sudaro poliamidinis, poliesterinis, poliolefininis, poliakrilnitrilinis, polivinilchloridinis, polivinilalkoholinis, polivinilideninis, polifluoretileninis ir poliuretaninis pluoštai.

mic

Triacetatinis pluoštas gaminamas ne iš grynos celiuliozės, o iš acetilceliuliozės. Panašus į šilką.