Konstrukcinių medžiagų rūšys

Mediena


Beržas

Beržas – be branduolio, balaninis baltas su rausvu (rečiau gelsvu) atspalviu medis. Visų pjūvių metinės rievės beveik nepastebimos. Šerdies spinduliai trumpi, vos matomi. Mediena vienalytės struktūros ir vienodos spalvos, vidutinio tankio ir kietumo, pasižymi dideliu atsparumu, dinaminiams krūviams, mažai atspari puvimui.

Panaudojimas:

Žaliava lukšto ir klijuotos faneros, žemės ūkio mašinų dalių, ričių, kurpalių gamybai. Lukštas naudojamas baldų paviršiui faneruoti. Iš šakelių rišamos šluotos ir vantos.

Ąžuolas

Ąžuolas – branduolinė akytrievė lapuočių veislė. Ąžuolo mediena kieta, sunki, jai būdingas didelis tankis, atsparumas puvimui, ji gražios tekstūros ir spalvos (nuo šviesiai iki gelsvai ar žalsvai rudos), kuri laikui bėgant tamsėja, su ryškiu, šiurkščiu plaušo piešiniu. Lanksti, lengvai pasiduoda mechaniniam apdirbimui, dailinimui.

Panaudojimas:

Mediena plačiai naudojama baldų gamybai, iš jos gaminama drožtinė fanera, parketas, statinės, žemės ūkio mašinų, laivų, vagonų dalys. Naudojama pjaustiniams ir interjero apipavidalinimui. Baldų, drožtinės faneros gamybai geriau tinka smulkiarievė ąžuolo mediena. Ji lengviau apdirbama, lengviau poliruojama. Šiai medienai netinka spiritiniai lakai ir politūra.

Uosis

Uosio mediena yra vidutinio tvirtumo, sunki, labai elastinga ir lanksti. Išvaizda labai primena ąžuolą, tik šiek tiek šviesesnė. Medienos privalumas – mažai pleišėja. Trūkumas –neatspari puviniui.

Panaudojimas:

Naudojama sportinio inventoriaus (slidžių, irklų, teniso rakečių), įrankių rankenėlių gamybai. Dėl gražios, švelnios tekstūros ypač vertinamas baldų gamyboje, tačiau riboti ištekliai (uosių medynų plotas Lietuvoje neviršija 1% visų miškų ploto).

Klevas

Klevas – balaninis medis, jo mediena balta su raudonai rudu, gelsvu atspalviu. Gerai matomos metinės rievės, visuose pjūviuose matomi tamsesni už medieną šerdies spinduliai. Skersiniame pjūvyje matomas štrichinis tekstūros taškuotumas.

Klevo mediena tanki, kieta, tvirta ir sunki, ją lengva pjaustyti, poliruoti, beicuoti, dažyti ir lakuoti.

Ant klevo kamieno kartais susidarantys gumbai ir ataugos – puiki medžiaga stalių dirbiniams.

Panaudojimas:

Mediena naudojama smuikų ir kitų instrumentų korpusams gaminti. Lentos, medžio plokštės naudojamos pastatų vidaus apdailai ir baldų gamybai. Ypač vertinamas atsparus nusidėvėjimui klevo parketas.

Pjauta mediena tinka laiptų gamybai ir stalviršiams, iš jo gaminami žaislai.

Eglė

Eglės mediena yra šviesi, beveik balta, smulkiaplaušė, blizganti. Lyginant su pušimi, eglės mediena ilgiau išlaiko savo natūralią spalvą, yra ne tokia sakinga, lengvai dažoma ir lenkiama. Mediena šakota, todėl sunkiau apdirbama mechaninio apdirbimo įrankiais.

Privalumai: vienalytė sandara, ilgas plaušas, patvari balta spalva, mažai dervos, didelės rezonavimo galimybės.

Panaudojimas:

Mediena naudojama statybose, statybinių gaminių ir baldų gamybai, labiau tinka popieriaus ir celiuliozės gamybai. Iš jos gaminama viskozinė celiuliozė, kuri naudojama dirbtinio šilko gamybai.

Pušis

Pušies mediena – gelsvai raudonos arba blankiai geltonos spalvos, pasižyminti dideliu atsparumu, geromis fizinėmis ir mechaninėmis savybėmis, yra lengva, atspari puviniui ir lengvai apdirbama pjovimo įrankiais. Medienos trūkumas – gana greitai pamėlynuoja ir praranda natūralią spalvą, netinka lenkti. Prieš dažant reikia nuplauti nuo paviršiaus sakus.

Panaudojimas:

Mediena plačiai naudojama pramoniniam perdirbimui, statybose, transporte, žemės ūkyje. Iš jos gaminami pabėgiai. Tai pagrindinė žaliava statybinių stalių gaminių, medinės taros, baldų gamybai. Naudojama kaip žaliava popieriaus ir celiuliozės pramonėje, faneros gamybai.

Bukas

Buko mediena šviesi, su raudonai geltonu arba pilkšvu atspalviu ir ryškesnėmis rudomis juostomis. Tekstūra tolygi.

Mediena lengvai apdirbama ir šlifuojama, gerai pasiduoda specialiam terminiam apdirbimui – garinimui. Tvirtumu ir atsparumu panaši į ąžuolą. Trūkumas – greitai ir stipriai reaguoja į drėgmės pasikeitimus.

Panaudojimas:

Europoje bukas tradiciškai naudojamas parketinių grindų ir baldų gamybai. Dėl jautrumo klimato sąlygų svyravimams, buko grindų nerekomenduojama kloti ant šildomo pagrindo.

Skroblas

Skroblo mediena yra pilkšvai balkšvos spalvos su gelsvu atspalviu, pasižymi kietumu ir tvirtumu. Ji neskali, sunkiai poliruojama, atspari trinčiai ir skilimui.

Panaudojimas:

Skroblo mediena naudojama mašinų detalių, baldų, muzikos instrumentų, įrankių medinių detalių (kotų, rankenų, oblių korpusų) gamybai.

Drebulė

Drebulės mediena šviesi, minkšta, porėta ir tiesaus kamieno. Tankis tolygus, mediena gerai pralaidžia drėgmę ir dujas.

Apdorota karščiu mediena atsparesnė puviniui.

Panaudojimas:

Drebulės mediena naudojama stogams, statant rąstinius namus, degtukams, gerai matomoms baldų dalims, sienų dailylentėms ir įvairiems rakandams. Labai tinka popieriaus gamybai. Iš jos gaminama tara, stoglentės, žaislai ir iš dalies fanera. Dėl mažo šiluminio laidumo naudojama saunos suoliukų gamybai.

Alksnis

Alksnis – nebranduolinis, dažnai turintis netikrą branduolį medis. Šviežiai nukirsta alksnio mediena yra baltos spalvos, vėliau ji greitai raudonuoja ir įgauna rausvai rudą atspalvį. Mediena lengva, minkšta, savo savybėmis artima drebulės medienai.

Panaudojimas:

Dėl struktūros vienodumo ir minkštumo mediena gerai lukštenasi, todėl naudojama klijuotos faneros gamybai. Lentos naudojamos medinės taros, baldų detalių gamybai. Džiūdama mažai deformuojasi, todėl tinka medinių liejimo modelių gamybai.

Liepa

Liepa – šviesi, su matoma struktūra, malonaus kvapo, mažai skali ir lengviausia lietuviška mediena. Mažai skilinėja, mažai deformuojasi. Fizinėmis ir mechaninėmis savybėmis panaši į drebulės medieną.

Atsparumas drėgmei ir tamsėjimas – vidutinis.

Panaudojimas:

Liepos mediena gerai tinka liejimo modelių, braižymo lentų, pieštukų, medinių žaislų gamybai. Naudojama baldų, medinės taros (statinių), įpakavimo drožlių gamybai. Iš liepos žievės gaminama pluoštinė medžiaga. Liepos karnos naudojamos kaip kemšamoji medžiaga minkštų baldų gamybai, pirčių vidaus apdailai ir gultams.

Metalai ir jų lydiniai

Plienas

Plienas – plačiausiai statyboje naudojamas metalas. Tai geležies ir anglies lydinys. Didėjant anglies kiekiui, didėja plieno kietumas ir stiprumas, bet mažėja plastiškumas, jis yra trapesnis ir blogiau suvirinamas.

Pagal cheminę sudėtį plienas būna anglinis ir legiruotas. Pagal kokybę: įprastinės kokybės, kokybinis, aukštos kokybės ir ypač aukštos kokybės. Pagal paskirtį: konstrukcinis, įrankinis ir su specifinėmis savybėmis (nerūdijantis, magnetinis, atsparus kaitrai ir pan.)

Panaudojimas:

Anglinis plienas naudojamas daugeliui mašinų detalių gaminti, statybose.

Legiruotasis plienas naudojamas svarbioms ir tikslioms, stambioms detalėms gaminti.

Konstrukcinis plienas naudojamas mašinų detalėms ir statybinėms konstrukcijoms gaminti.

Iš įrankinio plieno gaminami įvairios paskirties įrankiai, instrumentai.

Specialiosios paskirties plienas, pasižymintis specifinėmis savybėmis, naudojamas medicinoje, spyruokliuojančioms detalėms gaminti.

Ketus

Ketus – geležies ir anglies lydinys, kuriame anglies yra daugiau kaip 2,14%.

Šis lydinys yra kietas, bet trapus. Jo negalima apdirbti kalimu, tačiau yra pigus, lengvai liejamas. Skiriamos trys pagrindinės ketaus rūšys: pilkasis, kalusis, legiruotasis (baltasis, antifrikcinis, chromnikelinis).

Ketus linkęs būti trapus, išskyrus vieną jo rūšį – kalųjį ketų. Ketus yra atsparus rūdijimui.

Panaudojimas:

Pilkasis ketus naudojamas liejininkystėje: liejamos skulptūros, naudojamas dekoratyviniam puošimui.

Dėl žemos lydymosi temperatūros, gero takumo ir liejamumo, puikaus mechaninio apdorojamumo, atsparumo deformacijoms ir dilimui, ketus naudojamas vamzdžių, mašinų dalių (pvz., cilindrų galvučių, pavarų dėžių korpusų) gamybai.

Aliuminis

Aliuminis yra sidabriškai baltos spalvos, minkštas, plastiškas ir lengvas metalas. Gryno aliuminio gamtoje nėra. Naudojami aliuminio lydiniai, kurie pasižymi lengvumu (iki 3 kartų lengvesni už plieną), elektros ir šilumos laidumu, atsparumu korozijai, taip pat geromis mechaninėmis savybėmis. Skiriami į liejamuosius ir deformuojamuosius lydinius. Svarbiausi liejamieji lydiniai – siluminai, deformuojamieji – duraliuminiai, avaliai, superduraliuminiai.

Panaudojimas:

Aliuminis naudojamas aviacijoje, mechanikoje, elektrotechnikoje, virtuvės rakandams. Platų aliuminio panaudojimą lemia jo tvirtumas ir lengvumas.

Iš aliuminio gaminama iki 0,004 µm folija maisto produktams pakuoti, kalant gaminami lakštai. Aliuminiu dengiamas plienas apsaugai nuo korozijos, paprasti ir optinių teleskopų veidrodžiai. Aliuminio pudra – dažų ir lako pramonėje, elektros laidams, langų rėmams, orlaivių detalėms.

Duraliuminis

Duraliuminis yra lengvas ir stiprus aliuminio lydinys, kuriame yra 2,2– 7% vario, iki 2,3% magnio, iki 1% mangano.

Panaudojimas:

Gaminami orlaivių ir mašinų konstrukciniai elementai, naudojamas statybose.

Varis

Gamtoje randamas varis turi geležies ir sidabro, rečiau aukso priemaišų.

Varis yra raudonai rusvas, plona plėvelė – žalsvai melsva. Jis minkštas, kalus. Geras šilumos ir elektros laidininkas. Sausame ore beveik nesikeičia, drėgname apsitraukia patina – žalia danga.

Panaudojimas:

Daugiau kaip 50% vario sunaudojama elektrotechnikos pramonėje (folija, laidai, kabeliai, elektriniai kontaktai, iš vario daromos šaldytuvų, šilumokaičių, vakuuminių prietaisų detalės (geras šilumos laidininkas, atsparus korozijai)). Varis naudojamas papuošalams gaminti ir dekoratyvinei apdailai. Pagal panaudojimą varis yra vienas iš populiariausių metalų (po geležies ir aliuminio).

Žalvaris

Žalvaris – vario ir cinko lydinys. Cinkas lydinį sustiprina, daro jį plastiškesnį, atsparesnį dilimui, tačiau ne tokį laidų elektrai ir šilumai, ne tokį atsparų korozijai. Žalvaris lengvai liejamas ir deformuojamas.

Žalvario savybės ir pritaikomumas priklauso nuo cinko kiekio lydinyje. Vienas iš jo lydinių yra tombakas (3–12% cinko, kartais su alavo priemaiša) – atsparus korozijai, turi antifrikcinių savybių.

Žalvaris be cinko kartais dar turi alavo, aliuminio, švino, nikelio. Toks žalvaris vadinamas dvifaziu, jis atsparesnis korozijai jūros vandenyje, stipresnis, kietesnis.

Panaudojimas:

Iš žalvario daromi papuošalai, pasižymėjimo ženklai, monetos.

Iš tombako daromi radiatorių ir kondensatorių vamzdeliai, furnitūra, papuošalai.

Iš žalvario, turinčio 30% cinko, gaminamos šovinių tūtelės.

Mašinų ir prietaisų, laivų šiluminės įrangos detalės daromos iš dvifazio žalvario.

Bronza

Bronza yra vario ir alavo lydinys (santykis 8:1). Į lydinį dažnai įmaišoma cinko ar švino.

Atsižvelgiant į pagrindinį legiravimo elementą, bronza skirstoma į alavinę ir nealavinę – aliumininę, silicinę, berilinę ir kitas.

Alavinė bronza yra geriausių mechaninių, gerų liejamųjų savybių, labai atspari korozijai, turi antifrikcinių savybių.

Panaudojimas:

Iš bronzos gaminamos elektrotechnikos prietaisų detalės, spyruokliuojančios ir besitrinančios detalės, slydimo guoliai, įvorės, krumpliaračiai, monetos, medaliai, dekoratyvinės skulptūrėlės.

Cinkas

Cinkas yra viena iš pagrindinių žalvario, bronzos, alpako ir kitų metalų lydinių sudedamoji dalis.

Cinkas yra pilkas, melsvo atspalvio, minkštas, oro poveikiui atsparus metalas.

Panaudojimas:

Naudojamas plieno gaminiams apsaugoti nuo korozijos, lydiniams, medicinos instrumentams, galvaniniams elementams gaminti.

Auksas

Auksas – ryškiai geltonos spalvos taurusis metalas, dėl priemaišų gali būti įvairių atspalvių (lydiniuose – nuo vario raudonumo iki sidabriškai balto). Yra minkštas, tąsus ir kalus: lengvai ištempiama aukso viela, išplojami plonyčiai (peršviečiami) lakštai (folija). Laidus elektrai ir šilumai, atsparus korozijai.

Panaudojimas:

Auksas ir jo lydiniai naudojami monetų ir juvelyrinių dirbinių, medalių, dantų protezų gamybai. Radiotechnikoje ir elektronikoje naudojami auksu padengti kontaktai ir laidai.

Auksas ekonomikoje dėl savo savybių turi ypatingą vartojamąją vertę, atlieka pinigų funkciją.

Sidabras

Sidabras – sidabriškai baltas, lankstus ir minkštas mineralas, pasižymi antibakterinėmis, nepaprastomis optinėmis savybėmis, jis iš visų žinomų metalų turi didžiausią šviesos atspindžio gebą, geriausiai iš metalų praleidžia elektros srovę.

Panaudojimas:

Sidabras naudojamas papuošalų gamybai, monetoms (dabar kaldinamos tik proginės monetos). Iš sidabro nitrato gaminami kiti sidabro junginiai, naudojami medicinoje, baterijų gamybai. Kol nebuvo atrastas aliuminiu dengtas veidrodis, sidabras buvo naudojamas veidrodžių gamybai. Svarbiausia sidabro junginių (halidų) panaudojimo sritis yra fotografija.

Platina

Platina yra kali, tąsi, lengvai tempiama, štampuojama ir valcuojama, laidi elektrai, atspari korozijai. Tai labai retas metalas.

Panaudojimas:

Iš platinos ir jos lydinių gaminami korozijai ir cheminiams reagentams atsparūs indai, aparatūra, elektrodai ir kontaktai, varžiniai termometrai, chirurginiai instrumentai. Iš platinos kaldinamos monetos.

Polimerinės medžiagos

Polietilenas

Polietilenas – vienas iš paprasčiausių ir pigiausių polimerų, baltas chemiškai inertiškas plastikas. Labai geras dielektrikas. Skirstomas į žemo ir aukšto tankio polietileną. Žemo tankio polietilenas yra tąsus ir minkštas. Aukšto tankio polietilenas lydosi aukštesnėje temperatūroje ir yra tvirtesnis.

Panaudojimas:

Plačiai naudojamas elektros laidų ir kabelių izoliacijai, įvairiems gaminiams, maisto produktams pakuoti, vandentiekio vamzdžiams, tarai, įvairiems buities daiktams (buteliams, šepečiams ir kt.), šiltnamių plėvelei gaminti.

Polipropilenas

Polipropilenas – termoplastinis polimeras.

Polipropilenas netirpsta tirpikliuose, todėl jo neįmanoma suklijuoti klijais. Jis suklijuojamas tik lydant.

Panaudojimas:

Polipropilenas naudojamas gaminant plastikines talpas cheminiams reagentams laikyti, pakavimo medžiagas, plėveles šiltnamiams, mašinų detales. Iš jo taip pat gaminama atspari izoliacija, indai, žaislai, pakavimo plėvelė, tvirto pluošto virvės, tinklai, filtravimo audiniai.

Polivinilchloridas

Grynas polivinilchloridas yra kietas plastikas, todėl dažniausiai minkštinamas ftalatų priedais.

Panaudojimas:

Iš polivinilchlorido gaminami komunikacijų vamzdžiai, elektronikos įrenginių korpusai, baldų detalės, jis plačiai naudojamas statybose apdailos darbams ir reklamos srityje.

Polistirenas

Putų polistirenas arba putplastis – medžiaga, pagaminta iš dujomis išpūsto polistireno. Tokiu būdu medžiaga tampa daug lengvesnė ir pasižymi mažesniu šilumos laidumu.

Panaudojimas:

Putų polistirenas naudojamas kaip pakavimo medžiaga, patalpų šiltinimui. Iš jo gaminama tara, vienkartiniai indai.

Organinis stiklas

Organinis stiklas – lakštinis polimeras, pasižymi puikiomis optinėmis savybėmis, atsparumu ultravioletiniams spinduliams, ilgaamžiškumu, lengvai apdirbamas mechaniniu būdu.

Panaudojimas:

Organinis stiklas – viena iš plačiausiai naudojamų medžiagų. Naudojamas tiek patalpų viduje, tiek ir išorėje. Gaminamos plokštės, strypai, vamzdžiai, varžtai, lankstai, spynelės, rutuliai ir kitos smulkios dekoro detalės (raktų pakabukai, rūbinės numeriukai, knygų skirtukai, laikikliai, stovai, vizitinių kortelių dėklai).